envelop
loading
phone

+420 730 897 041

locale

Pod Brentovou 555/6, Praha 5

Centrum terapeutické péče o děti s autismem a poruchami chování

noimage
Facebook archiv novinek

První příznaky

První příznakyMinimální reakce na své jméno - Štěpán se jeví jakoby byl hluchý. Když na něj někdo zavolá, tak bez jakékoli reakce pokračuje ve své činnosti.

Nepoužívá gestikulaci - Štěpán nemává na rozloučenou, nepřitakává, když něco chce, nekroutí hlavičkou, když se mu něco nelíbí a neukazuje na předměty a lidi ve svém okolí.

Nenapodobuje - Štěpán nepozoruje své rodiče, ani svého bratra, a je naprosto lhostejný ke snaze svých blízkých zapojit jej do jednoduché sociální hříčky.

Je obtížné upoutat pozornost, především na vzdálenější předměty a osoby - na procházce po ZOO Štěpán nevnímá ani jedno zvíře, protože jeho oči jsou více stimulovány mřížemi, zábradlím nebo vlastníma rukama, kterýma si kmitá před obličejem.

První slovíčka nepřichází nebo se objeví a zase zmizí - Štěpán nemá žádnou slovní zásobu i ve svých pěti letech.

Absence sociálního úsměvu - Štěpán se usmívá jen zřídkakdy společně s ostatními.

Lhostejnost k druhým - Štěpán neprojevuje zájem o dospělé nebo děti, a pokud zájem projeví, tak jen, aby dosáhl své potřeby.

Dysfunkční komunikace - Štěpán nežádá o pomoc nebo o předmět očním kontaktem, ukázáním, komunikační kartičkou, ale křikem, pláčem, boucháním a podobnými nevhodnými projevy chování.

Záchvaty vzteku veliké intenzity - Štěpán při svých záchvatech velmi křičí. Frustrace z neschopnosti porozumět a domluvit se se světem kolem sebe může také vyvolat sebepoškozování, agresi a/nebo destruktivní chování.

Fascinace detaily nebo určitými předměty - Jednou ze Štěpánových fascinací je rozsvěcování a zhasínání světla (někdy až stokrát za sebou).

Přehnané reakce na určité podněty - Štěpán se v mžiku vysvlékne, protože jeho kůže nedokáže tolerovat dotek určité látky.

Neobvyklé stereotypní rituály - Štěpán třepe rukama, nebo se otáčí dokolečka, když je nadšený. Předměty v domě skládá na jednu hromadu nebo do jedné řady a nikomu nedovolí se jich dotknout.

Tento web používá ke správné činnosti cookies. Rozumím

Napište nám

zavřít
E-mail: