envelop
loading
phone

+420 730 897 041

locale

Pod Brentovou 555/6, Praha 5

Centrum terapeutické péče o děti s autismem a poruchami chování

noimage
Facebook archiv novinek

Kraniosakrální terapie

Co je kraniosakrální terapie?

Kraniosakrální terapie (CST) je jemná doteková metoda, která ošetřuje kraniosakrální systém těla skládající se z membrán a mozkomíšního moku, jenž obaluje a chrání mozek a míchu. Jemným působením na kosti a tkáně je uvolňováno napětí a ošetřována omezení kraniosakrálního systému, která mohou způsobovat mj. senzorické, motorické nebo mentální dysfunkce. CST pracuje s tělem na fyzické i energetické úrovni. Aktivuje samoléčebné procesy organismu v rovině fyzické, emoční, mentální i duchovní.

Jak může pomoci nejen dětem s PAS a jejich rodinám?

Metoda přistupuje ke každému člověku v jeho jedinečnosti. Díky přijetí, citlivému doteku a jemným technikám se tělo uvolňuje a otevírá novým možnostem. CST pomáhá mozku a tělu snížit abnormální citlivost, tenzi, toxicitu, zánět a nastoluje přirozený rytmus. To vede k větší uvolněnosti a zvýšení účinnosti nervového systému, což se často projevuje redukcí symptomů PAS.

CST také často zlepšuje přirozenou socializaci dětí s autismem tím, že snižuje strukturální napětí centrálního i periferního nervového systému a přináší tak větší lehkost jak uvnitř, tak navenek ve vztahu k okolí. 

Rodiny s dětmi s PAS nebo poruchami učení bývají často pod velkým tlakem. Rodiče a další členové rodiny mohou být tak zahlceni požadavky dítěte se zvlášními potřebami, že celý rodinnný systém nebo jednotliví členové vyvinou symptomy posttraumatické stresové poruchy. CST může přistpět ke zmírnění tohoto napětí, odstraněním některých bloků, které jsou příčinou stresu a pomoci celé rodině najít rovnováhu a klid.

Jak terapie probíhá

Ideálně v leže na lehátku nebo matraci v oblečení. Ošetření je v klidném a pomalém tempu bez manipulací s jemnými doteky na nohou, pánvi, břichu, hlavě. Klient se dostane do relaxovaného, meditativního stavu. Podle citlivosti může, ale nemusí, vnímat tepli, brnění, proudění energie, vidět obrazy, cítit emoce.

Při práci s dětmi, které jsou často hyperaktivní a neklidné, je třeba být velmi flexibilní, neboť vyžadování určité polohy těla může způsobit úzkost či rozčilení. Často je třeba pracovat nejprve na energetickém poli těla, což může trvat i několik sezení, než je možno přistoupit k přímému doteku na těle. Vybudování pocitu důvěry je pro CST terapii klíčové. Vyplatí se být trpělivý a dovolit tělu dostatečný čas, aby reagovalo ve svém vlastním tempu.

Především při ošetření malých dětí (přibližně do předškolního věkuú, díky jejich přirozenému napojení na matku, je velmi vhodné ošetřit nejprve matku za přítomnosti dítěte. To z ošetření profituje, aniž jsou na něj vyvíjeny přílišné nároky.

Jak často je vhodná

Optimální četnost závisí na mnoha faktorech. U dospělých bývá rozestup mezi ošetřeními dva až tři týdny. U dětí s PAS se doporučuje pravidelné ošetření každý týden, případně co čtrnáct dní.

Co CST konkrétně ovlivňuje

Kraniosakrální terapii v AUT - Centru o.p.s.  vede terapeutka Zuzana Bestová, o níž se můžete více dočíst v jejím medailonku

Informace o ceně naleznete v ceníku

Tento web používá ke správné činnosti cookies. Rozumím

Napište nám

zavřít
E-mail: