envelop
loading
phone

+420 730 897 041

locale

Pod Brentovou 555/6, Praha 5

Centrum terapeutické péče o děti s autismem a poruchami chování

noimage
Facebook archiv novinek

Autismus

Co je autismusZpůsob bytí – vnímání světa smysly, které mají velmi specificky nastavený filtr, nervový systém nestíhající nebo neschopný zpracovávat přijímané vjemy a informace, neurotransmitery neposílající dostatečně rychle nebo vůbec signály z jedné části mozku do druhé. Svět se tak mnohdy stává pouhým shlukem osob, míst a událostí.

Co je autismus?

Autismus je vrozená vývojová porucha některých mozkových funkcí, která se ne vždy musí projevit. V některých případech dochází k propuknutí PAS (porucha autistického spektra) až spouštěčem vyvolaným něčím z vnějšího prostředí. Jinými slovy, dítě se narodilo s predispozicí, která je aktivována nějakým vnějším vlivem. Propuknutí PAS způsobuje ztíženou schopnost dítěte porozumět tomu, co vidí, slyší, prožívá.

U každého člověka žijící s diagnózou PAS se projevují symptomy jiným způsobem, jejich závažnost a intenzita se výrazně liší u jednotlivých případů. Nicméně, u všech se projevují do větší či menší míry deficity v oblastech sociální komunikace, sociální interakce a sociální imaginace. Mnozí mají problémy s jakoukoli komunikací, smyslovou integrací, motorikou a jakoukoli hrou, a tak často dochází k uzavření se do svého vnitřního světa, k sebestimulaci a rigidní, stále se opakující činnosti a k problémovému chování.

Děti na autistickém spektru mohou vnímat

Děti s autismem mají často velmi nevinný až andělský vzhled, a tak na první pohled nikdo nepozná, že by mohlo být něco v nepořádku. Jen málokomu vklouzne na mysl slovo autismus, když vidí nádherného chlapečka s velkýma očima, jak znenadání spadne na zem a začne nekontrolovatelně řvát a svíjet se.

Statisticky vzato, v každém supermarketu, v každé škole, na každé společenské akci musí být minimálně jedna rodina, která vychovává dítě s autismem.

A tak příště, až uvidíte chlapečka, který stále dokola hází pískem kolem sebe, je možné, že jste potkali někoho, kdo vnímá svět jiným způsobem než Vy. Někoho, kdo žije s diagnózou autismus.

První příznaky

Mýty o autismu

Tento web používá ke správné činnosti cookies. Rozumím

Napište nám

zavřít
E-mail: